Panowie Służewscy herbu Radwan




Komentarze

  1. o dżizaaaaas ! :)
    ale Chuj pisze się przez ch;)

    OdpowiedzUsuń
  2. U nasz, Słonko, chuj, pisze się przez samo ha ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. I czego dziecku wyżera?

    OdpowiedzUsuń
  4. Starszym też wyżerał. Nie widać? ;-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Historia Ursynowa:

    Nazwa dzielnicy pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza, który w tych okolicach posiadał swoje dobra. Przed 27 października 2002, kiedy wprowadzono nowy podział administracyjny stolicy, była to gmina Warszawa-Ursynów; wcześniej, do 1994, tereny dzisiejszego Ursynowa były częścią dzielnicy Mokotów.

    Leżące na terenie dzielnicy stare osady i wsie (Służew, Służewiec, Wolica, Kabaty, Imielin, Wyczółki, Moczydło, Dąbrówka, Pyry) mają wielowiekową przeszłość. Jednak dopiero po 1977 roku zaczęły na ich terenie powstawać osiedla mieszkaniowe i bloki z tzw. wielkiej płyty. Wybudowano je na ziemi, która w prehistorii - tak zresztą jak i większa część lewobrzeżnej Warszawy - była pustką osadniczą.

    Na terenie Moczydła i Lasu Kabackiego znaleziono niedawno krzemienne narzędzia do obróbki skóry sprzed około 6 tys. lat p.n.e. (mezolit). Potem jednak długo nie było tutaj niczego oprócz lasów i dopiero urna z okresu kultury łużyckiej (1300 - 400 r.p.n.e.) znaleziona na Służewie pozwala domyślać się kiedy na terenie współczesnego Ursynowa rozpoczęło się osadnictwo.

    Około 1065 w Służewie benedyktyni z Mogilna koło Kruszwicy ulokowali ośrodek misyjny. Przesiedlił ich książę Konrad Mazowiecki, który oddał Służew swemu rycerzowi Gotardowi jako villa militari, w zamian za obronę tych ziem przed Prusami, Litwinami i Jadźwingami, a także jako zapłatę.

    W 1238 w Służewie założono parafię i Kościół św. Katarzyny, które istnieją do dziś i są uznawane za najstarsze w całej Warszawie. Służew leżał wtedy u ujścia Potoku Służewieckiego do Wisły, płynącej u samych stóp dzisiejszej Skarpy Warszawskiej. W jego pobliżu znajdował się bród, którym wiódł szlak handlowy z południa Francji do Kijowa. Na początku XVI wieku przy kościele powstała szkoła parafialna, a z czasem także sierociniec, dom starców i niewielki szpital.

    W XIV wieku do potomków Gotarda - rodziny Służewskich herbu Radwan - należało już 17 miejscowości ulokowanych na terenie dzisiejszego Ursynowa. Dwa stulecia później, w XVII i XVIII wieku ich coraz bardziej rozdrobnioną własność stopniowo wykupywali magnaci, coraz liczniej rezydujący w nowej stolicy Polski - Warszawie. Służew nabyli ówcześni właściciele Wilanowa - Sobiescy. Niedługo później w okolicy powstały także majątki Leszczyńskich, Radziwiłów i innych rodów. Płody rolne zbierane na tym obszarze żywiły mieszkańców rozwijającej się Warszawy, z lokatorami arystokratycznych rezydencji włącznie. Ich "rekreacyjnym zapleczem" były wykupywane tutejsze wsie.

    OdpowiedzUsuń
  6. To "z Mogilna koło Kruszwicy" dla Kujawiaka śmiesznie brzmi bo dziś jest odwrotnie (Mogilno jest większe od Kruszwicy), pomijając, że każde kujawskie dziecko z mlekiem matki (albo z bebikiem czy co tam teraz jest) wysysa wiedzę o Gople, Popielu i benedyktynach mogileńskich...

    OdpowiedzUsuń
  7. pamietam pyszne lody na rynku w Mogilnie.Nigdzie później nie jadałam takiej dobre polewy do lodów jak tam;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Major, jeszcze Twojego Taty brakuje na tym zdjęciu tak mi przyszło do głowy przy porannej kawie...

    OdpowiedzUsuń
  9. Joooł - grube niedopatrzenie!!!
    Zbliżają się jego 83 urodziny, może się zbierzemy wszyscy i się nadrobi ...
    Thx

    OdpowiedzUsuń
  10. Jak rany, tych panów w drugim rzędzie to bym na ulicy nie poznała ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. a tych w pierwszym?

    OdpowiedzUsuń
  12. Masz k... takie same oprawki jak ja!!!

    OdpowiedzUsuń
  13. no to k... nie możemy iść razem na żaden bal!
    :))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty