'brauning' czyli 'efenka'



 


John Moses Browning (1855-1926) genialny amerykański konstruktor broni i amunicji  tworzył wszystko, od pistoletów, przez strzelby, karabiny, rkm-y i ckm-y.
W pierwszej dekadzie XX-go wieku skonstruował serię samopowtarzalnych pistoletów o kalibrach 6.35, 7.65 i 9 mm.
W Europie produkowane były one przez belgijską Fabrique Nationale w Herstal k. Liege, fantazyjne inicjały FN na okładce chwytu dały im polską nazwę 'efenka'.
Wyprodukowano ich dziesiątki milionów w pierwszej połowie wieku.
Od kul 'brauningów' zginęły m.in. ofiary Gawriły Principa i Eligiusza Niewiadomskiego
Nazwa 'brauning' była przez dekady symbolem nowoczesnego, 'automatycznego' jak mówiono, pistoletu.
Ten na fotce (wielkość rzeczywista) to model 1906, kieszonkowy, kalibru 6.35 mm, zw. czasem 'Baby Browning'.
Charakterystycznymi cechami serii była zasada działania poprzez odrzut zamka swobodnego, 'hammerless' czyli brak kurka zewnętrznego i chwytowy bezpiecznik prócz skrzydełkowego służącego też jako zwalniacz zamka - elegancja, prostota, bezpieczeństwo i skuteczność.  I pamiętajmy że pomysł serii powstał ok. 1895 r. gdy w Europie Krnka, Roth, Mannlicher, Mauser, Borchardt i Luger tworzyli swoje kuriozalne projekty.
'BB' miał 6-nabojowy magazynek ale reklamowano go jako 7-strzałowy gdyż bezpiecznnie można go było nosić z dodatkowym nabojem w lufie. Podejrzewam, że można było go przeładować w kieszeni jedną ręką, kciukiem napinając zamek.Trzyma się ten pistolecik dwoma środkowymi palcami bo wskazujący przy spuście a mały już się nie mieści, waży 350 g a magazynek jest jak pół pudełka zapałek.
W Ameryce pistolety Browninga produkował Colt, nb. z pomysłu rządowego Colta 1911 wywodzi się nasz sławny 'Vis'.

Komentarze

  1. brat mojej mamy miał cospodobnego.Sądzę że podróbkę ale kto wie? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. podrabiali to wszyscy w niewyobrażalnych ilościach, była trendy jak komórka dziś, w każdej damskiej torebce, w każdej kieszeni palta ...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty