Stare mapy


W Archiwum Głównym Akt Dawnych w pałacu Raczyńskich przy Długiej wpadliśmy na wystawę "Obraz kartograficzny miast polskich w XVII-XIX w.", którą zorganizowano w sali balowej.
Szczena opada na wypastowaną podłogę!
Ściany i sufity pokryte są gęsto płaskorzeźbami w tematyce wino, kobiety i śpiew w konwencji starożytnej Grecji - kiście winogron, dzbany wina, baranki na rzeź, fletnie Pana i fujarki pastuszków, na ścianach wielkie lustra oprawne w orły wzbijające sie do lotu i cztery wielkie obrazy każdy ilustrujący jakąś łacińską maxymę wypisaną złotymi literkami nad.
Mapy arcyciekawe, wielkie płachty, kolory, pracowita kaligrafia, opisy po polsku, rosyjsku, niemiecku, francusku, włóki, morgi, pręty, pręciki, łokcie, wiorsty i cale ...

Znalazłem ku swemu wielkiemu wzruszeniu plan Wyszogrodu z 1808, wślepiałem się w niego dłuższy czas szukając miejsc znanych z dziecięctwa i porównując go z Wyszogrodem lat 60-tych XXw.
Darmowy katalog wystawy przeszedł sam siebie - 30x21cm, kredowy, lakierowany papier i skany wszystkich planów, uffff ...
Potem na kawę z lodami do "Pożegnania z Afryką" koło św. Jacka i wio do robo.

Komentarze

  1. A ja miasto Mir oglądałem, gdzie ponoc też jakieś korzenie andowie mają...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty