Korzenie

/o kurde Selweńku, trafiłeś .../
Wiele czasu i energii poświęciłem na odnalezienie korzeni.
Pierwszym impulsem było zdjęcie, stareńkie, w kolorze brązu - widniała na nim podstawa wiatraka, pod nim na wyplatanym fotelu siedział Dziadek Władysław - wypasiona gęba, u kamizelki złota dewizka (dewiza!!!), zalizany brylantyną loczek, za nim stoi Babcia Wiktoria, w kornej postawie, drobna zasuszona kobietka, u nóg Rodzicieli gromadka dzieci i na końcu raczkujący berbeć - mój Ojciec!
Data - wrzesien 1928 r.
Dziadek nie dożył wojny, Babcia żyła prawie sto lat i wiele zdążyła mi opowiedzieć.
Młynarz w podwarszawskiej wsi to był Ktoś, wraz z Sołtysem, Proboszczem i właścielem Gorzelni stanowili Wsiowom Elyte do gry w bridge'a i sączenia winka na ganku ...
Mój Dziadek ze strony Matki, Stanisław, był bogatym chłopem spod Wyszogrodu, hitlerowski wąsik, zawadiacka natura, pasieka, konna jazda, strzelanie z obrzyna, te rzeczy, On mnie praktycznie wychowywał we wczesnym dzieciństwie, byłbym zupełnie innym człowiekiem gdyby nie On, też miałem przyjemność wypytania Go o wiele, był na moim weselu, umarł gdy byłem jeszcze w wojsku ...
Biologiczna Babcia Maria zmarła przed wojną na grype ...
Resztkami pamięci widzę też krzątającą sie po gumnie starą, nienormalną kobietę przygarniętą przez Dziadka podczas wojny, mówiło się na nią "Niemka" ale była jedną z nielicznych Żydówek ocalonych z wyszogrodzkiego Holokaustu.
Druga żona Dziadka - "Ciocia" Ziuta, nauczyła mnie jeździć WFM-ką, piec faworki i być dobrym dla zwierząt ...
ps
a jeden z licznych zięciów Dziadka czyli Wujek Wojtek odsłużył karnie wojsko w latach 1949-51 w kopalni uranu, tam to sie dopiero działo, do cywila wyszła ich niecała połowa ...
ps2
Mama miała 3 siostry, najmłodsza umarła nastolatką na zapalenie opon mózgowych, mam po Niej "Pamiętnik Marysi" - codzienne zapiski i sentymentalne wiersze
poszukam zdjęć

Komentarze

  1. niuedyszynofmi1 marca 2004 05:16

    poszukaj...

    OdpowiedzUsuń
  2. Majorku toś ty z panów!

    OdpowiedzUsuń
  3. no jeśli młynarza i chłopa o pańskich ciągotach można podciągnąć pod Nałęczów, Potockich, Radziwiłłów czy Małachowskich tom jest z panów!
    a juści!
    ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. "... Król także pierwej o niej wiedział, bo oboje z królową, choć z dala będąc, niemało się nad jej zawiązaniem przez posły i listy napracowali; jednakże nie mogąc w niej brać osobistego udziału, niecierpliwie teraz nadejścia jej tenoru wyglądał. Jakoż zanim dojechał do Lwowa, przybyli doń pan Służewski i pan Domaszewski z Domaszewnicy, sędzia łukowski, przywożąc mu zapewnienia służb i wierności od konfederatów, i akt związku do roborowania. "

    OdpowiedzUsuń
  5. Herb Radwan. W polu czerwonym kościelna chorągiew złota, na niej krzyż maltański złoty. W klejnocie nad hełmem w koronie trzy strusie pióra. Z herbem Radwan związane jest pewna legenda. Podczas wojny Bolesława Śmiałego z Rusią, wysłany na podjazd z niewielkim oddziałem rotmistrz Radwan, przypadkiem natrafił na obóz nieprzyjaciół. W czasie potyczki Rusini rozproszyli garstkę Polaków i odebrali im sztandar. Radwan, chcąc swoich żołnierzy podnieść na duchu, skoczył do pobliskiego kościoła, skąd wziąwszy chorągiew, ponownie zabral rycerzy i uderzył na wroga. Rusini myśląc, że nadeszły posiłki na pomoc Polakom, zaczęli pierzchać. Natomiast dzielny rotmistrz otrzymał herb z kościelną chorągwią.
    Herbem tym najczęściej posługiwała się szlachta mieszkająca na ziemi krakowskiej, podlaskiej, rawskiej, ruskiej, sandomierskiej, sieradzkiej oraz na Litwie.
    Radwanem pieczętowało się ponad 150 rodzin - między innymi: Babski, Bieniewski, Brandys, Braniecki, Chormański, Cikowski, Dobrosielski, Dostojowski, Frystacki, Głuchowski, Grodecki, Jakacki, Janowicz, Jeziorkowski, Judycki, Karmański, Karski, Konarzewski, Kowalewski, Krukowski, Leszczyński, Łodziński, Łukawski, Magnuszewski, Mioduski, Nadarzyński, Niegoszowski, Okęcki, Oleszyński, Oziębłowski, Pakosławski, Pakoszewski, Pełka, Przypkowski, Radwański, Radziszewski, Rakowski, Rudgiesz, Rusiecki, Rybiński, Sławkowski, Służewski, Stanisławski, Stecki, Suchorzewski, Uchański, Wierzbicki, Wołodkiewicz, Wyżycki, Zaćwilichowski, Zebrzydowski, Zembocki

    OdpowiedzUsuń
  6. B U R M I S T R Z O W I E W O L S Z T Y Ń S C Y 1 4 6 9 - 1 9 3 9

    -
    1469 - Jan Czech
    1510 (około) - Mikołaj Miklasz
    1642 - Mikołaj Zarychta
    1658 - Jan Służewski
    1662 - Kacper Wątróbka
    1671 - Marcin Chwaliński
    1676 - Michał Klawiec
    1679 - Walenty Sebastjanowicz
    1702 - Wojciech Wierzgaj
    1716 - Wojciech Bojanowski
    1718 - Wawrzyniec Chrosiński I
    1721 - Jan Sebastjanowicz
    1737 - Andrzej Fiedler
    1745 - Walenty Staniszewski (Stańczewski) I 1746-69 - Wawrzyniec Chrosiński II
    1755 - Franciszek Szodler
    1769 - Wojciech Grzesiński
    1782 - Walenty Staniszewski II
    1791 - Ignacy Gütler
    1807-41 - Józef Wodkiewicz
    1842 - Schmidt
    1850-73 - Teodor Heuer
    1873-91 - Fryderyk Brutschke
    1892-1911 - Paweł Matzel
    1911-1920 - Jan Lachner
    1920-1932 - Klemens Modliński
    1932-1939 - Klemend Modliński - urzędujący jako burmistrz emeryt

    OdpowiedzUsuń
  7. 11 styczeń
    1816 - burmistrz Pakości Służewski złożył władzom regencji sprawozdanie o stanie miasta. Stan gospodarki miejskiej od 1771 r. nie uległ poważniejszym zmianom.

    OdpowiedzUsuń
  8. Po skończonym przez JP Ankwicza mianym głosie Służewski sandomirski, książę Adam Poniński inflancki, Mikorski wyszogrodzki, Karski płocki, Wyganowski brzeski lit. i wielu innych posłów spór żwawy nie dopuszczając tą rotą przysięgać marszałkowi obranemu ponowiło, a ruszywszy się z miejsc swoich już klękać do przysięgi zabierającego się nie dopuściło i na strzodku Izby zostając wykonać ją tamowało, naganiając najprzód samowładność konfederacji sobie na wierność przysięgę przepisującej, potem terminów semotis arbitris w rocie umieszczanie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Pakość to koło mnie.

    Wszystko dobrze, ale Dziadki nasze miały wąsiki podobne a kulega Adolf od nich splagiatował, a nie oni od niego.

    OdpowiedzUsuń
  10. no tego bym nie był taki pewien, z resztą to baaardzo poważna sprawa bo jaj jako 10-latek bardzo wstydzilem sie tych dziadkowo-hitlerowskich wąsów i później sporo o tym rozmawialiśmy, Dziadek twierdził że jest 20 lat młodszy od Hitlera i nie nosił jeszcze wąsów w czasie puczu monachijskiego a Adolf tak!, ale twierdził też, że to była starsza od A.H. moda traktowana jako "bikiniarska" i przyszła na przełomie wieków z kręgów wpływowych włościan płockich więc możei z Zachodu ....

    OdpowiedzUsuń
  11. Widzew, Widzew, łódzki Widzew, ..2 marca 2004 03:36

    Widzew Łódź - 1975 r.

    Jerzy Krawczyk (prezes), Leszek Jezierski (trener), Andrzej Skrzypek, Ludwik Sobolewski (v-ce prezes), Jerzy Służewski (dyrektor klubu).

    ;-))

    OdpowiedzUsuń
  12. W 1245 roku, książę Konrad Mazowiecki nadał wieś Służew rycerzowi Gotardowi, herbu Radwan. Jego potomkowie, znacznie później używający nazwiska Służewscy, byli w posiadaniu tych ziem aż do XVIII wieku.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty